AR 48-HZL/01-TT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AR 48-HZL/01-TT
Manufacturer
ASSMANN WSW Components
Description
CONN IC DIP SOCKET 48POS GOLD
Manufacturer :
ASSMANN WSW Components
Product Category :
IC Sockets
JESD-609 Code :
e3
Type :
DIP, 0.6 (15.24mm) Row Spacing
HTS Code :
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Contact Material - Post :
BERYLLIUM COPPER
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Terminal Pitch :
2.54mm
Feature :
Open Frame
Additional Feature :
STANDARD: UL 94V-0
Contact Style :
RND PIN-SKT
Insulation Resistance :
10000000000Ohm
Factory Lead Time :
23 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish - Mating :
Gold
PCB Contact Row Spacing :
0.6 mm
Number of Positions or Pins (Grid) :
48 (2 x 24)
Contact Material - Mating :
BERYLLIUM COPPER
Current Rating (Amps) :
3A
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Contact Finish - Post :
Tin
Number of Contacts :
48
Packaging :
Tube
Body Length or Diameter :
2.4 inch
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Body Breadth :
0.7 inch
Contact Finish Thickness - Post :
200.0μin 5.08μm
Housing Material :
Thermoplastic, Polyester
ECCN Code :
EAR99
Contact Resistance :
4mOhm
Pitch - Post :
0.100 2.54mm
Termination :
Solder
Datasheets
AR 48-HZL/01-TT
Introducing IC Sockets ASSMANN WSW Components AR 48-HZL/01-TT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:DIP, 0.6 (15.24mm) Row Spacing, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C~105°C, AR 48-HZL/01-TT pinout, AR 48-HZL/01-TT datasheet PDF, AR 48-HZL/01-TT amp .Beyond IC Sockets ASSMANN WSW Components AR 48-HZL/01-TT ,we also offer 243-40-1-06, SA163000, 245-40-1-06, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.