AQV257AX
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AQV257AX
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
6-SMD (0.300, 7.62mm)
Datasheet
Download
Description
SSR RELAY DPST-NO 250MA 0-200V
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Solid State Relays
Optoelectronic Device Type :
TRANSISTOR OUTPUT SSR
Current Rating :
250mA
Throw Configuration :
SPST
Input Current :
50mA
Lead Free :
Lead Free
Max Input Current :
50mA
Termination Style :
Gull wing
On-State Current-Max :
0.25A
Circuit :
SPST-NO (1 Form A)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Forward Current-Max :
0.05A
Rise Time :
1.5ms
Max Power Dissipation :
410mW
Mount :
Surface Mount
Termination :
Gull wing
Min Operating Temperature :
-40°C
Max Output Current :
250mA
On-State Resistance (Max) :
4Ohm
Width :
6.4mm
Output Type :
AC, DC
Number of Pins :
6
Output Voltage :
200V
Relay Type :
Relay
Max Operating Temperature :
85°C
Height :
3.6mm
Series :
PhotoMOS™ AQV
Radiation Hardening :
No
Voltage - Input :
1.14VDC
HTS Code :
Mounting Type :
Surface Mount
Output Current :
250mA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
HIGH SENSITIVITY, UL RECOGNIZED
Isolation Voltage :
1.5kV
Published :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Length :
8.8mm
Max Output Voltage :
200V
Number of Elements :
1
Resistance :
4Ohm
Test Voltage :
1.5kV
Voltage - Load :
0V~200V
Package / Case :
6-SMD (0.300, 7.62mm)
Datasheets
AQV257AX
Introducing Solid State Relays Panasonic AQV257AX from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Circuit:SPST-NO (1 Form A), Number of Pins:6, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:6-SMD (0.300, 7.62mm), AQV257AX pinout, AQV257AX datasheet PDF, AQV257AX amp .Beyond Solid State Relays Panasonic AQV257AX ,we also offer AQY412SX, AQW214EH, AQY211G2SX, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.