AQF2AD1-3/28VDC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AQF2AD1-3/28VDC
Manufacturer
Panasonic
Description
SSR RELAY SPST-NO 2A 3-60V
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Solid State Relays
Mounting Type :
Socketable
Max Output Voltage :
60V
Factory Lead Time :
14 Weeks
Published :
Packaging :
Bulk
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature (Min) :
-30°C
Isolation Voltage-Max :
2000V
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Load :
3V~60V
Circuit :
SPST-NO (1 Form A)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Throw Configuration :
SPST
On-State Current-Max :
2A
Pbfree Code :
yes
Termination Style :
Plug In
Voltage - Input :
3V~28VDC
Max Output Current :
2A
Mount :
Through Hole
Termination :
PLUG
Output Voltage :
60V
Output Type :
DC
Optoelectronic Device Type :
TRANSISTOR OUTPUT SSR
Series :
AQ-F
Number of Pins :
8
Number of Elements :
1
Datasheets
AQF2AD1-3/28VDC
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
    SSR RELAY DPST-NO 130MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NC 100MA 0-400V
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NO 1A 0-30V