AQ1AD2-3/28VDC
Mfr.Part #
AQ1AD2-3/28VDC
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
4-SIP
Description
SSR RELAY SPST-NO 1A 10-200V
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Solid State Relays
Series :
AQ1
On-State Current-Max :
1A
Optoelectronic Device Type :
TRANSISTOR OUTPUT SSR
Circuit :
SPST-NO (1 Form A)
Operating Temperature (Min) :
-30°C
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Operating Temperature (Max) :
80°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package / Case :
4-SIP
Height :
25mm
Lead Free :
Lead Free
Mounting Type :
Through Hole
Termination :
Solder
Output Voltage :
200V
Packaging :
Bulk
Isolation Voltage-Max :
3000V
Max Output Current :
1A
Width :
5.3mm
Length :
33mm
Number of Elements :
1
Termination Style :
PC Pin
Mount :
Through Hole
Additional Feature :
UL RECOGNIZED, WITH SNUBBER CIRCUIT
Number of Pins :
4
Voltage - Input :
3V~28VDC
Operating Supply Voltage :
28V
Voltage - Load :
10V~200V
Output Type :
DC
Max Output Voltage :
200V
Factory Lead Time :
14 Weeks
Throw Configuration :
SPST
Datasheets
AQ1AD2-3/28VDC
Panasonic AQ1AD2-3/28VDC
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
    SSR RELAY DPST-NO 130MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NC 100MA 0-400V
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NO 1A 0-30V