AQ14EM751JAJWE
Mfr.Part #
AQ14EM751JAJWE
Description
CAP CER 750PF 150V 1111
Temperature Coefficient :
M
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
2.79mm
HTS Code :
Thickness :
2.5908mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated DC :
150V
Pbfree Code :
Published :
Depth :
2.79mm
Case Code (Metric) :
Packing Method :
WAFFLE PACK
Packaging :
Tray
Series :
AQ
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
Tolerance :
±5%
Radiation Hardening :
No
JESD-609 Code :
e0
Thickness (Max) :
0.102 2.59mm
Capacitance :
750pF
Case Code (Imperial) :
Factory Lead Time :
9 Weeks
Datasheets
AQ14EM751JAJWE
KYOCERA AVX AQ14EM751JAJWE
AQ 750pF Ceramic Capacitor ±5% M 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm -55°C~125°C 2 Terminations High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 1111 (2828 Metric)
AQ14EM751JAJWE Overview
Ceramic capacitor is 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to M.A voltage of 150V is required to operate this capacitor.
AQ14EM751JAJWE Features
a size/dimension of 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
with M being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 150V