AQ14EM511JAJBE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AQ14EM511JAJBE
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1111 (2828 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 510PF 150V 1111
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Height :
2.79mm
Multilayer :
yes
Termination :
SMD/SMT
Published :
Series :
AQ
Dielectric :
C0G
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Thickness :
2.5908mm
Feature :
High Q, Low Loss
Capacitance :
510pF
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
HTS Code :
Depth :
2.79mm
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
2
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Packaging :
Bulk
Package / Case :
1111 (2828 metric)
ECCN Code :
EAR99
Thickness (Max) :
0.102 2.59mm
Case Code (Imperial) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
M
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated DC :
150V
Case Code (Metric) :
Datasheets
AQ14EM511JAJBE
KYOCERA AVX AQ14EM511JAJBE
AQ 510pF Ceramic Capacitor ±5% M 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm -55°C~125°C 2 Terminations High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 1111 (2828 Metric)
AQ14EM511JAJBE Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is M.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 150V.
AQ14EM511JAJBE Features
a size/dimension of 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
with M being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 150V