AQ14EM102FAJME
Mfr.Part #
AQ14EM102FAJME
Description
CAP CER 1000PF 150V 1111
Voltage - Rated DC :
150V
Thickness (Max) :
0.102 2.59mm
Surface Mount
Pbfree Code :
Height :
2.79mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitance :
1000pF
C0G
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Depth :
2.79mm
JESD-609 Code :
e0
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±1%
ECCN Code :
EAR99
Series :
AQ
Factory Lead Time :
9 Weeks
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
M
Packing Method :
TR, 7 INCH
Thickness :
2.5908mm
Size / Dimension :
0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
Datasheets
AQ14EM102FAJME
KYOCERA AVX AQ14EM102FAJME
AQ 1000pF Ceramic Capacitor ±1% M 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm -55°C~125°C 2 Terminations High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 1111 (2828 Metric)
AQ14EM102FAJME Overview
Ceramic capacitor is 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to M.A voltage of 150V is required to operate this capacitor.
AQ14EM102FAJME Features
a size/dimension of 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
with M being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 150V