AQ14EA511FAJME
Mfr.Part #
AQ14EA511FAJME
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
2.79mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size Code :
Packing Method :
TR, 7 INCH
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e0
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Rated DC :
150V
Multilayer :
yes
Tolerance :
1%
Number of Terminations :
2
Published :
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Pbfree Code :
No
Width :
2.79mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
HTS Code :
Capacitance :
510pF
Mounting Feature :
Surface Mount
Operating Temperature (Max) :
125°C
Height :
1.676mm
Additional Feature :
STANDARDS:MIL-PRF-55681; MIL-PRF-123
Reach Compliance Code :
not_compliant
Datasheets
AQ14EA511FAJME
CERAMIC CAPACITOR Ceramic Capacitor 30ppm Cel ppm C 1% 510pF 150V