AQ14EA102MAJME
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AQ14EA102MAJME
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1111 (2828 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1000PF 150V 1111
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Case Code (Metric) :
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Packing Method :
TR, 7 INCH
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Feature :
High Q, Low Loss
Thickness :
2.5908mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Multilayer :
yes
Size / Dimension :
0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
Voltage - Rated DC :
150V
Temperature Coefficient :
A
Series :
AQ
Package / Case :
1111 (2828 metric)
Temperature Characteristics Code :
C0G
Termination :
SMD/SMT
Height :
2.79mm
Thickness (Max) :
0.102 2.59mm
Pbfree Code :
No
JESD-609 Code :
e0
Radiation Hardening :
No
Published :
HTS Code :
Case Code (Imperial) :
Factory Lead Time :
9 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dielectric :
C0G
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Depth :
2.79mm
Capacitance :
1000pF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±20%
Mount :
Surface Mount
Datasheets
AQ14EA102MAJME
KYOCERA AVX AQ14EA102MAJME
AQ 1000pF Ceramic Capacitor ±20% A 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm -55°C~125°C 2 Terminations High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 1111 (2828 Metric)
AQ14EA102MAJME Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 150V, it can operate.
AQ14EA102MAJME Features
a size/dimension of 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
with A being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 150V