AQ14EA102FAJWE
Mfr.Part #
AQ14EA102FAJWE
Description
CAP CER 1000PF 150V 1111
Size / Dimension :
0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
Multilayer :
yes
Pbfree Code :
No
Dielectric :
C0G
Tolerance :
±1%
AQ
Factory Lead Time :
9 Weeks
JESD-609 Code :
e0
Thickness (Max) :
0.102 2.59mm
Height :
2.79mm
HTS Code :
Capacitance :
1000pF
Packaging :
Tray
Case Code (Metric) :
Temperature Characteristics Code :
C0G
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
A
Thickness :
2.5908mm
Voltage - Rated DC :
150V
Datasheets
AQ14EA102FAJWE
KYOCERA AVX AQ14EA102FAJWE
AQ 1000pF Ceramic Capacitor ±1% A 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm -55°C~125°C 2 Terminations High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 1111 (2828 Metric)
AQ14EA102FAJWE Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is A.Ceramic capacitor runs on voltage of 150V - Rated DC.
AQ14EA102FAJWE Features
a size/dimension of 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
with A being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 150V