AQ14EA102FAJME
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AQ14EA102FAJME
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1111 (2828 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1000PF 150V 1111
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
Series :
AQ
Published :
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Number of Terminations :
2
HTS Code :
Height :
1.676mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dielectric :
C0G
Thickness :
2.5908mm
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
A
Capacitance :
1000pF
Case Code (Imperial) :
Packing Method :
TR, 7 INCH
Termination :
SMD/SMT
Feature :
High Q, Low Loss
Temperature Characteristics Code :
C0G
Pbfree Code :
No
JESD-609 Code :
e0
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Multilayer :
yes
Package / Case :
1111 (2828 metric)
Thickness (Max) :
0.102 2.59mm
Case Code (Metric) :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
2.79mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Rated DC :
150V
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
±1%
Datasheets
AQ14EA102FAJME
KYOCERA AVX AQ14EA102FAJME
AQ 1000pF Ceramic Capacitor ±1% A 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm -55°C~125°C 2 Terminations High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 1111 (2828 Metric)
AQ14EA102FAJME Overview
A program's size/dimension is 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm for this device.Its coefficient is A and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 150V, it is capable of operating.
AQ14EA102FAJME Features
a size/dimension of 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
with A being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 150V