AQ149M201FAJME
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AQ149M201FAJME
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1111 (2828 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 200PF 300V 1111
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated DC :
300V
Series :
AQ
JESD-609 Code :
e0
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
200pF
Package / Case :
1111 (2828 metric)
Depth :
2.79mm
Temperature Coefficient :
M
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
±1%
Feature :
High Q, Low Loss
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
Packing Method :
TR, 7 INCH
Thickness (Max) :
0.102 2.59mm
Termination :
SMD/SMT
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Pbfree Code :
No
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Thickness :
2.5908mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Multilayer :
yes
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
9 Weeks
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
Height :
2.79mm
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Case Code (Imperial) :
HTS Code :
Datasheets
AQ149M201FAJME
KYOCERA AVX AQ149M201FAJME
AQ 200pF Ceramic Capacitor ±1% M 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm -55°C~175°C 2 Terminations High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 1111 (2828 Metric)
AQ149M201FAJME Overview
A 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is M.This device can operate on voltage - Rated DC of 300V.
AQ149M201FAJME Features
a size/dimension of 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
with M being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 300V