AQ149M181JAJME
Mfr.Part #
AQ149M181JAJME
Description
CAP CER 180PF 300V 1111
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
Thickness :
2.5908mm
Depth :
2.79mm
Packing Method :
TR, 7 INCH
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e0
Thickness (Max) :
0.102 2.59mm
Pbfree Code :
No
Capacitance :
180pF
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated DC :
300V
Factory Lead Time :
9 Weeks
Size / Dimension :
0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
Datasheets
AQ149M181JAJME
KYOCERA AVX AQ149M181JAJME
AQ 180pF Ceramic Capacitor ±5% M 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm -55°C~175°C 2 Terminations High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 1111 (2828 Metric)
AQ149M181JAJME Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is M.Powered by voltage of 300V, it can be operated with a voltage of rated DC.
AQ149M181JAJME Features
a size/dimension of 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
with M being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 300V