AQ149M181JAJBE
Mfr.Part #
AQ149M181JAJBE
Description
CAP CER 180PF 300V 1111
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Voltage - Rated DC :
300V
Depth :
2.79mm
Height :
2.79mm
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
9 Weeks
Capacitance :
180pF
Thickness :
2.5908mm
Thickness (Max) :
0.102 2.59mm
Tolerance :
±5%
Case Code (Imperial) :
Datasheets
AQ149M181JAJBE
KYOCERA AVX AQ149M181JAJBE
AQ 180pF Ceramic Capacitor ±5% M 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm -55°C~175°C 2 Terminations High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 1111 (2828 Metric)
AQ149M181JAJBE Overview
Ceramic capacitor is 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to M.A voltage of 300V is required to operate this capacitor.
AQ149M181JAJBE Features
a size/dimension of 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
with M being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 300V