AQ149M151JAJBE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AQ149M151JAJBE
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1111 (2828 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 150PF 300V 1111
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Thickness :
2.5908mm
Mount :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
M
Depth :
2.79mm
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±5%
Multilayer :
yes
Series :
AQ
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Package / Case :
1111 (2828 metric)
Dielectric :
C0G
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
Capacitance :
150pF
Number of Terminations :
2
Thickness (Max) :
0.102 2.59mm
Voltage - Rated DC :
300V
HTS Code :
Radiation Hardening :
No
Case Code (Metric) :
Published :
Feature :
High Q, Low Loss
Height :
2.79mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Case Code (Imperial) :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
AQ149M151JAJBE
KYOCERA AVX AQ149M151JAJBE
AQ 150pF Ceramic Capacitor ±5% M 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm -55°C~175°C 2 Terminations High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 1111 (2828 Metric)
AQ149M151JAJBE Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is M.Ceramic capacitor runs on voltage of 300V - Rated DC.
AQ149M151JAJBE Features
a size/dimension of 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
with M being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 300V