AQ149M121GAJWE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AQ149M121GAJWE
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1111 (2828 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 120PF 300V 1111
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Multilayer :
yes
Case Code (Imperial) :
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Size / Dimension :
0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
JESD-609 Code :
e0
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated DC :
300V
Pbfree Code :
No
Published :
Termination :
SMD/SMT
Dielectric :
C0G
Packing Method :
WAFFLE PACK
Temperature Coefficient :
M
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Package / Case :
1111 (2828 metric)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
AQ
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Metric) :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness (Max) :
0.102 2.59mm
Thickness :
2.5908mm
Packaging :
Tray
Height :
2.79mm
Mount :
Surface Mount
Feature :
High Q, Low Loss
Tolerance :
±2%
Capacitance :
120pF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
AQ149M121GAJWE
KYOCERA AVX AQ149M121GAJWE
AQ 120pF Ceramic Capacitor ±2% M 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm -55°C~175°C 2 Terminations High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 1111 (2828 Metric)
AQ149M121GAJWE Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is M.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 300V.
AQ149M121GAJWE Features
a size/dimension of 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
with M being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 300V