AQ149M111GAJWE
Mfr.Part #
AQ149M111GAJWE
Description
CAP CER 110PF 300V 1111
RF, Microwave, High Frequency
Pbfree Code :
No
Package / Case :
1111 (2828 metric)
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Dielectric :
C0G
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Contains Lead
Series :
AQ
Factory Lead Time :
9 Weeks
Voltage - Rated DC :
300V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Tolerance :
±2%
Thickness :
2.5908mm
HTS Code :
Temperature Coefficient :
M
JESD-609 Code :
e0
Packaging :
Tray
Multilayer :
yes
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Thickness (Max) :
0.102 2.59mm
Case Code (Imperial) :
Packing Method :
WAFFLE PACK
Size / Dimension :
0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
Termination :
SMD/SMT
Mount :
Surface Mount
Capacitance :
110pF
Feature :
High Q, Low Loss
Height :
2.79mm
Datasheets
AQ149M111GAJWE
KYOCERA AVX AQ149M111GAJWE
AQ 110pF Ceramic Capacitor ±2% M 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm -55°C~175°C 2 Terminations High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 1111 (2828 Metric)
AQ149M111GAJWE Overview
A 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is M.This device can operate on voltage - Rated DC of 300V.
AQ149M111GAJWE Features
a size/dimension of 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
with M being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 300V