AQ149M111FAJRE
Mfr.Part #
AQ149M111FAJRE
Description
CAP CER 110PF 300V 1111
Ceramic Capacitors
Multilayer :
yes
Capacitance :
110pF
JESD-609 Code :
e0
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Pbfree Code :
No
Published :
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
Feature :
High Q, Low Loss
Dielectric :
C0G
Package / Case :
1111 (2828 metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Series :
AQ
Height :
2.79mm
Case Code (Imperial) :
Surface Mount, MLCC
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
M
Mount :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
HTS Code :
Voltage - Rated DC :
300V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
2.79mm
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Packing Method :
TR, 13 INCH
Thickness :
2.5908mm
Termination :
SMD/SMT
Thickness (Max) :
0.102 2.59mm
Number of Terminations :
2
Datasheets
AQ149M111FAJRE
KYOCERA AVX AQ149M111FAJRE
AQ 110pF Ceramic Capacitor ±1% M 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm -55°C~175°C 2 Terminations High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 1111 (2828 Metric)
AQ149M111FAJRE Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm.This coefficient equals M indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 300V allows it to function.
AQ149M111FAJRE Features
a size/dimension of 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
with M being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 300V