AQ149A151FAJME
Mfr.Part #
AQ149A151FAJME
Description
CAP CER 150PF 300V 1111
Ceramic Capacitors
Mount :
Surface Mount
Dissipation Factor :
2.5 %
Temperature Characteristics Code :
A
Published :
Size / Dimension :
0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
Depth :
2.79mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Case Code (Imperial) :
Feature :
High Q, Low Loss
JESD-609 Code :
e0
Height :
2.79mm
Thickness :
2.5908mm
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR, 7 INCH
Capacitance :
150pF
Tolerance :
±1%
Case Code (Metric) :
Dielectric :
C0G
Pbfree Code :
No
Temperature Coefficient :
A
RF, Microwave, High Frequency
Voltage - Rated DC :
300V
Series :
AQ
HTS Code :
Multilayer :
yes
Thickness (Max) :
0.102 2.59mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
AQ149A151FAJME
KYOCERA AVX AQ149A151FAJME
AQ 150pF Ceramic Capacitor ±1% A 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm -55°C~175°C 2 Terminations High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 1111 (2828 Metric)
AQ149A151FAJME Overview
A program's size/dimension is 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm for this device.Its coefficient is A and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 300V, it is capable of operating.
AQ149A151FAJME Features
a size/dimension of 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
with A being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 300V