AQ149A111FAJME
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AQ149A111FAJME
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1111 (2828 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 110PF 300V 1111
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Thickness :
2.5908mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Mount :
Surface Mount
Thickness (Max) :
0.102 2.59mm
Multilayer :
yes
Feature :
High Q, Low Loss
Depth :
2.79mm
Size / Dimension :
0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
Radiation Hardening :
No
Case Code (Imperial) :
Series :
AQ
Case Code (Metric) :
Packing Method :
TR, 7 INCH
Published :
Pbfree Code :
No
JESD-609 Code :
e0
Capacitance :
110pF
Termination :
SMD/SMT
Height :
2.79mm
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Package / Case :
1111 (2828 metric)
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Voltage - Rated DC :
300V
Number of Terminations :
2
Temperature Characteristics Code :
A
Dielectric :
C0G
Datasheets
AQ149A111FAJME
KYOCERA AVX AQ149A111FAJME
AQ 110pF Ceramic Capacitor ±1% A 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm -55°C~175°C 2 Terminations High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 1111 (2828 Metric)
AQ149A111FAJME Overview
Ceramic capacitor is 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to A.A voltage of 300V is required to operate this capacitor.
AQ149A111FAJME Features
a size/dimension of 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
with A being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 300V