AQ147M910FAJBE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AQ147M910FAJBE
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1111 (2828 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 91PF 500V 1111
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Number of Terminations :
2
Published :
Feature :
High Q, Low Loss
Case Code (Imperial) :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
HTS Code :
Size / Dimension :
0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
Tolerance :
±1%
Capacitance :
91pF
Height :
2.79mm
Packaging :
Bulk
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Termination :
SMD/SMT
Radiation Hardening :
No
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Package / Case :
1111 (2828 metric)
ECCN Code :
EAR99
Thickness :
2.5908mm
Temperature Coefficient :
M
Multilayer :
yes
Dielectric :
C0G
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
2.79mm
Series :
AQ
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Case Code (Metric) :
Thickness (Max) :
0.102 2.59mm
Voltage - Rated DC :
500V
Datasheets
AQ147M910FAJBE
KYOCERA AVX AQ147M910FAJBE
AQ 91pF Ceramic Capacitor ±1% M 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm -55°C~175°C 2 Terminations High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 1111 (2828 Metric)
AQ147M910FAJBE Overview
Ceramic capacitor is 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to M.A voltage of 500V is required to operate this capacitor.
AQ147M910FAJBE Features
a size/dimension of 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
with M being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V