AQ147M7R5CAJWE
Mfr.Part #
AQ147M7R5CAJWE
Description
CAP CER 7.5PF 500V 1111
Ceramic Capacitors
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
Thickness :
2.5908mm
Thickness (Max) :
0.102 2.59mm
Pbfree Code :
Voltage - Rated DC :
500V
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Tolerance :
±0.25pF
JESD-609 Code :
e0
C0G
Packing Method :
WAFFLE PACK
Capacitance :
7.5pF
Depth :
2.79mm
Packaging :
Tray
Datasheets
AQ147M7R5CAJWE
KYOCERA AVX AQ147M7R5CAJWE
AQ 7.5pF Ceramic Capacitor ±0.25pF M 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm -55°C~175°C 2 Terminations High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 1111 (2828 Metric)
AQ147M7R5CAJWE Overview
Ceramic capacitor is 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to M.A voltage of 500V is required to operate this capacitor.
AQ147M7R5CAJWE Features
a size/dimension of 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
with M being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V