AQ147M6R8BAJBE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AQ147M6R8BAJBE
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1111 (2828 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 6.8PF 500V 1111
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
9 Weeks
Thickness :
2.5908mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Dielectric :
C0G
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness (Max) :
0.102 2.59mm
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Mount :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Depth :
2.79mm
Series :
AQ
Case Code (Metric) :
Package / Case :
1111 (2828 metric)
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
Feature :
High Q, Low Loss
Multilayer :
yes
Temperature Coefficient :
M
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Published :
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
500V
Capacitance :
6.8pF
Tolerance :
±0.1pF
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Height :
2.79mm
Size / Dimension :
0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
Datasheets
AQ147M6R8BAJBE
KYOCERA AVX AQ147M6R8BAJBE
AQ 6.8pF Ceramic Capacitor ±0.1pF M 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm -55°C~175°C 2 Terminations High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 1111 (2828 Metric)
AQ147M6R8BAJBE Overview
Programs on this device are of 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with M being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 500V Volts DC - Rated DC.
AQ147M6R8BAJBE Features
a size/dimension of 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
with M being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V