AQ147M620FAJME
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AQ147M620FAJME
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1111 (2828 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 62PF 500V 1111
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
JESD-609 Code :
e0
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
1111 (2828 metric)
Tolerance :
±1%
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
Thickness :
2.5908mm
Feature :
High Q, Low Loss
Thickness (Max) :
0.102 2.59mm
Size / Dimension :
0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
Radiation Hardening :
No
Capacitance :
62pF
Terminal Shape :
WRAPAROUND
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
AQ
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Temperature Coefficient :
M
Factory Lead Time :
19 Weeks
Case Code (Imperial) :
Mount :
Surface Mount
Dielectric :
C0G
Packing Method :
TR, 7 INCH
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Voltage - Rated DC :
500V
Depth :
2.79mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Published :
Pbfree Code :
No
Termination :
SMD/SMT
Number of Terminations :
2
Multilayer :
yes
Datasheets
AQ147M620FAJME
KYOCERA AVX AQ147M620FAJME
AQ 62pF Ceramic Capacitor ±1% M 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm -55°C~175°C 2 Terminations High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 1111 (2828 Metric)
AQ147M620FAJME Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is M.Ceramic capacitor runs on voltage of 500V - Rated DC.
AQ147M620FAJME Features
a size/dimension of 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
with M being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V