AQ147M560GAJME
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AQ147M560GAJME
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1111 (2828 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 56PF 500V 1111
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Termination :
SMD/SMT
HTS Code :
Multilayer :
yes
Number of Terminations :
2
Dielectric :
C0G
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Packing Method :
TR, 7 INCH
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package / Case :
1111 (2828 metric)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
Mount :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Metric) :
JESD-609 Code :
e0
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Tolerance :
±2%
Series :
AQ
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Capacitance :
56pF
Depth :
2.79mm
Feature :
High Q, Low Loss
Thickness (Max) :
0.102 2.59mm
Height :
2.79mm
Published :
Pbfree Code :
No
Thickness :
2.5908mm
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
500V
Temperature Coefficient :
M
Datasheets
AQ147M560GAJME
KYOCERA AVX AQ147M560GAJME
AQ 56pF Ceramic Capacitor ±2% M 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm -55°C~175°C 2 Terminations High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 1111 (2828 Metric)
AQ147M560GAJME Overview
Ceramic capacitor is 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to M.A voltage of 500V is required to operate this capacitor.
AQ147M560GAJME Features
a size/dimension of 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
with M being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V