AQ147M360GAJME
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AQ147M360GAJME
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1111 (2828 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 36PF 500V 1111
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Pbfree Code :
No
Published :
Tolerance :
±2%
Mount :
Surface Mount
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
M
Voltage - Rated DC :
500V
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e0
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
AQ
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Dielectric :
C0G
Feature :
High Q, Low Loss
Termination :
SMD/SMT
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Depth :
2.79mm
Thickness (Max) :
0.102 2.59mm
Thickness :
2.5908mm
Packing Method :
TR, 7 INCH
Capacitance :
36pF
Case Code (Metric) :
Multilayer :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
1111 (2828 metric)
Datasheets
AQ147M360GAJME
KYOCERA AVX AQ147M360GAJME
AQ 36pF Ceramic Capacitor ±2% M 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm -55°C~175°C 2 Terminations High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 1111 (2828 Metric)
AQ147M360GAJME Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is M.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 500V.
AQ147M360GAJME Features
a size/dimension of 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
with M being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V