AQ147M360FAJWE
Mfr.Part #
AQ147M360FAJWE
Description
CAP CER 36PF 500V 1111
Ceramic Capacitors
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Depth :
2.79mm
Packing Method :
WAFFLE PACK
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Voltage - Rated DC :
500V
Multilayer :
yes
Case Code (Metric) :
Packaging :
Tray
Non-RoHS Compliant
Number of Terminations :
2
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
JESD-609 Code :
e0
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
Thickness (Max) :
0.102 2.59mm
Case Code (Imperial) :
Capacitance :
36pF
RF, Microwave, High Frequency
Thickness :
2.5908mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric :
C0G
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±1%
Mount :
Surface Mount
Pbfree Code :
No
Published :
HTS Code :
Datasheets
AQ147M360FAJWE
KYOCERA AVX AQ147M360FAJWE
AQ 36pF Ceramic Capacitor ±1% M 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm -55°C~175°C 2 Terminations High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 1111 (2828 Metric)
AQ147M360FAJWE Overview
This device's program size/dimension is 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 500V can be used for operation.
AQ147M360FAJWE Features
a size/dimension of 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
with M being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V