AQ147M360FAJME
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AQ147M360FAJME
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1111 (2828 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 36PF 500V 1111
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Metric) :
Depth :
2.79mm
Multilayer :
yes
Pbfree Code :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±1%
Thickness :
2.5908mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Temperature Coefficient :
M
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Mount :
Surface Mount
Dielectric :
C0G
Published :
Size / Dimension :
0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
Radiation Hardening :
No
HTS Code :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Thickness (Max) :
0.102 2.59mm
JESD-609 Code :
e0
Series :
AQ
Voltage - Rated DC :
500V
Termination :
SMD/SMT
Packing Method :
TR, 7 INCH
Feature :
High Q, Low Loss
Package / Case :
1111 (2828 metric)
Case Code (Imperial) :
Capacitance :
36pF
Datasheets
AQ147M360FAJME
KYOCERA AVX AQ147M360FAJME
AQ 36pF Ceramic Capacitor ±1% M 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm -55°C~175°C 2 Terminations High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 1111 (2828 Metric)
AQ147M360FAJME Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 500V, it can operate.
AQ147M360FAJME Features
a size/dimension of 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
with M being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V