AQ147M2R4CAJME
Mfr.Part #
AQ147M2R4CAJME
Description
CAP CER 2.4PF 500V 1111
Voltage - Rated DC :
500V
Depth :
2.79mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
2.79mm
Thickness :
2.5908mm
Tolerance :
±0.25pF
Published :
Thickness (Max) :
0.102 2.59mm
JESD-609 Code :
e0
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Case Code (Imperial) :
Pbfree Code :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
HTS Code :
Packing Method :
TR, 7 INCH
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
Capacitance :
2.4pF
Datasheets
AQ147M2R4CAJME
KYOCERA AVX AQ147M2R4CAJME
AQ 2.4pF Ceramic Capacitor ±0.25pF M 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm -55°C~175°C 2 Terminations High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 1111 (2828 Metric)
AQ147M2R4CAJME Overview
Ceramic capacitor is 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to M.A voltage of 500V is required to operate this capacitor.
AQ147M2R4CAJME Features
a size/dimension of 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
with M being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V