AQ147M2R4BAJWE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AQ147M2R4BAJWE
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1111 (2828 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2.4PF 500V 1111
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Temperature Coefficient :
M
Factory Lead Time :
9 Weeks
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Depth :
2.79mm
Dielectric :
C0G
Mount :
Surface Mount
Multilayer :
yes
Published :
JESD-609 Code :
e0
Packaging :
Tray
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
Series :
AQ
Feature :
High Q, Low Loss
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
Thickness (Max) :
0.102 2.59mm
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
500V
Package / Case :
1111 (2828 metric)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Radiation Hardening :
No
Thickness :
2.5908mm
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Tolerance :
±0.1pF
Capacitance :
2.4pF
Size / Dimension :
0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
Packing Method :
WAFFLE PACK
Pbfree Code :
No
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
AQ147M2R4BAJWE
KYOCERA AVX AQ147M2R4BAJWE
AQ 2.4pF Ceramic Capacitor ±0.1pF M 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm -55°C~175°C 2 Terminations High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 1111 (2828 Metric)
AQ147M2R4BAJWE Overview
A program's size/dimension is 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm for this device.Its coefficient is M and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 500V, it is capable of operating.
AQ147M2R4BAJWE Features
a size/dimension of 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
with M being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V