AQ147M270JAJWE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AQ147M270JAJWE
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1111 (2828 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 27PF 500V 1111
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Packaging :
Tray
Number of Pins :
14
Height :
2.59mm
Package / Case :
1111 (2828 metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
M
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitance :
27pF
Insulation Resistance :
6mOhm
Feature :
High Q, Low Loss
Dielectric :
C0G
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
Number of Terminations :
2
Depth :
2.79mm
JESD-609 Code :
e0
Voltage :
500V
Packing Method :
WAFFLE PACK
Mount :
PCB, Surface Mount
Dissipation Factor :
2.5 %
Tolerance :
±5%
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
500V
Termination :
SMD/SMT
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Published :
HTS Code :
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Pbfree Code :
No
Thickness (Max) :
0.102 2.59mm
Multilayer :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
AQ
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Thickness :
2.5908mm
Size / Dimension :
0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
Datasheets
AQ147M270JAJWE
Introducing Ceramic Capacitors KYOCERA AVX AQ147M270JAJWE from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:14, Package / Case:1111 (2828 metric), Number of Terminations:2, Voltage:500V, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Operating Temperature:-55°C~175°C, AQ147M270JAJWE pinout, AQ147M270JAJWE datasheet PDF, AQ147M270JAJWE amp .Beyond Ceramic Capacitors KYOCERA AVX AQ147M270JAJWE ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KYOCERA AVX AQ147M270JAJWE
AQ 27pF Ceramic Capacitor ±5% M 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm -55°C~175°C 2 Terminations High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 1111 (2828 Metric)
AQ147M270JAJWE Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm.This coefficient equals M indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 500V allows it to function.The insulation resistance of this capacitor is 6MOhm (6MOhm), which refers to the resistance of an alternating current between two electrical conductors or systems of conductors separated by an insulating material.
AQ147M270JAJWE Features
a size/dimension of 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
with M being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V