AQ147M240FAJWE
Mfr.Part #
AQ147M240FAJWE
Description
CAP CER 24PF 500V 1111
Thickness (Max) :
0.102 2.59mm
Capacitance :
24pF
SMD/SMT
Packing Method :
WAFFLE PACK
Surface Mount
JESD-609 Code :
e0
Depth :
2.79mm
Factory Lead Time :
24 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
Packaging :
Tray
Height :
2.79mm
Tolerance :
±1%
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
HTS Code :
Thickness :
2.5908mm
Voltage - Rated DC :
500V
Datasheets
AQ147M240FAJWE
KYOCERA AVX AQ147M240FAJWE
AQ 24pF Ceramic Capacitor ±1% M 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm -55°C~175°C 2 Terminations High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 1111 (2828 Metric)
AQ147M240FAJWE Overview
Programs on this device are of 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with M being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 500V Volts DC - Rated DC.
AQ147M240FAJWE Features
a size/dimension of 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
with M being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V