AQ147M0R6BAJBE
Mfr.Part #
AQ147M0R6BAJBE
Description
CAP CER 0.6PF 500V 1111
Depth :
2.79mm
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Tolerance :
±0.1pF
HTS Code :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Case Code (Metric) :
ECCN Code :
EAR99
Dielectric :
C0G
Thickness :
2.5908mm
Temperature Coefficient :
M
Case Code (Imperial) :
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated DC :
500V
Capacitance :
0.6pF
Thickness (Max) :
0.102 2.59mm
Size / Dimension :
0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
Datasheets
AQ147M0R6BAJBE
KYOCERA AVX AQ147M0R6BAJBE
AQ 0.6pF Ceramic Capacitor ±0.1pF M 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm -55°C~175°C 2 Terminations High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 1111 (2828 Metric)
AQ147M0R6BAJBE Overview
Ceramic capacitor is 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to M.A voltage of 500V is required to operate this capacitor.
AQ147M0R6BAJBE Features
a size/dimension of 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
with M being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V