AQ147A820JAJME
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AQ147A820JAJME
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1111 (2828 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 82PF 500V 1111
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Case Code (Imperial) :
HTS Code :
Multilayer :
yes
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated DC :
500V
Termination :
SMD/SMT
Thickness :
2.5908mm
Depth :
2.79mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Package / Case :
1111 (2828 metric)
Packing Method :
TR, 7 INCH
Tolerance :
±5%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
82pF
Height :
2.79mm
Radiation Hardening :
No
Dielectric :
C0G
Number of Terminations :
2
Mount :
Surface Mount
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Published :
JESD-609 Code :
e0
Case Code (Metric) :
Thickness (Max) :
0.102 2.59mm
Pbfree Code :
No
Size / Dimension :
0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
Series :
AQ
Temperature Characteristics Code :
A
Feature :
High Q, Low Loss
Datasheets
AQ147A820JAJME
KYOCERA AVX AQ147A820JAJME
AQ 82pF Ceramic Capacitor ±5% A 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm -55°C~175°C 2 Terminations High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 1111 (2828 Metric)
AQ147A820JAJME Overview
A 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is A.This device can operate on voltage - Rated DC of 500V.
AQ147A820JAJME Features
a size/dimension of 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
with A being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V