AQ147A510JAJME
Mfr.Part #
AQ147A510JAJME
Description
CAP CER 51PF 500V 1111
Depth :
2.79mm
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Capacitance :
51pF
Tolerance :
±5%
Height :
2.79mm
Size / Dimension :
0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
HTS Code :
Dissipation Factor :
2.5 %
e0
Lead Free :
Contains Lead
Thickness (Max) :
0.102 2.59mm
Case Code (Metric) :
Factory Lead Time :
24 Weeks
Voltage - Rated DC :
500V
Thickness :
2.5908mm
Datasheets
AQ147A510JAJME
KYOCERA AVX AQ147A510JAJME
AQ 51pF Ceramic Capacitor ±5% A 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm -55°C~175°C 2 Terminations High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 1111 (2828 Metric)
AQ147A510JAJME Overview
Ceramic capacitor is 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to A.A voltage of 500V is required to operate this capacitor.
AQ147A510JAJME Features
a size/dimension of 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
with A being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V