AQ147A3R0BAJME
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AQ147A3R0BAJME
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1111 (2828 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 3PF 500V 1111
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Temperature Coefficient :
A
Thickness :
2.5908mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Capacitance :
3pF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Mount :
Surface Mount
HTS Code :
Termination :
SMD/SMT
Feature :
High Q, Low Loss
Tolerance :
±0.1pF
Published :
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Thickness (Max) :
0.102 2.59mm
Height :
2.79mm
Depth :
2.79mm
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
JESD-609 Code :
e0
Pbfree Code :
No
Factory Lead Time :
24 Weeks
Package / Case :
1111 (2828 metric)
Number of Terminations :
2
Multilayer :
yes
Voltage - Rated DC :
500V
Size / Dimension :
0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
Packing Method :
TR, 7 INCH
Series :
AQ
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dielectric :
C0G
Case Code (Metric) :
Temperature Characteristics Code :
A
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Datasheets
AQ147A3R0BAJME
KYOCERA AVX AQ147A3R0BAJME
AQ 3pF Ceramic Capacitor ±0.1pF A 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm -55°C~175°C 2 Terminations High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 1111 (2828 Metric)
AQ147A3R0BAJME Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is A.Powered by voltage of 500V, it can be operated with a voltage of rated DC.
AQ147A3R0BAJME Features
a size/dimension of 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
with A being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V