AQ145C273KAJWE
Mfr.Part #
AQ145C273KAJWE
Description
CAP CER 0.027UF 50V 1111
Thickness (Max) :
0.102 2.59mm
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Imperial) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitance :
0.027μF
Additional Feature :
STANDARDS:MIL-PRF-55681; MIL-PRF-123
Operating Temperature :
-55°C~125°C
High Q, Low Loss
Voltage - Rated DC :
50V
Thickness :
2.5908mm
Size / Dimension :
0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
Multilayer :
yes
AQ
Temperature Characteristics Code :
Packaging :
Tray
Tolerance :
±10%
JESD-609 Code :
e0
Published :
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
No
Height :
1.676mm
Depth :
2.79mm
Mount :
Surface Mount
HTS Code :
Datasheets
AQ145C273KAJWE
KYOCERA AVX AQ145C273KAJWE
AQ 0.027μF Ceramic Capacitor ±10% C 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm -55°C~125°C 2 Terminations High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 1111 (2828 Metric)
AQ145C273KAJWE Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm.A ceramic capacitor with a STANDARDS:MIL-PRF-55681; MIL-PRF-123 is also available.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C.Ceramic capacitor runs on voltage of 50V - Rated DC.
AQ145C273KAJWE Features
a size/dimension of 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
with C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V