AQ145C153KAJME
Mfr.Part #
AQ145C153KAJME
Description
CAP CER 0.015UF 50V 1111
Depth :
2.79mm
Factory Lead Time :
9 Weeks
JESD-609 Code :
e0
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Voltage - Rated DC :
50V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
0.015µF
HTS Code :
Pbfree Code :
No
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±10%
Feature :
High Q, Low Loss
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Additional Feature :
STANDARDS:MIL-PRF-55681; MIL-PRF-123
Size / Dimension :
0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
Published :
Thickness :
2.5908mm
No
Operating Temperature :
-55°C~125°C
SMD/SMT
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lead Free :
Contains Lead
Height :
2.79mm
Thickness (Max) :
0.102 2.59mm
Multilayer :
yes
Temperature Characteristics Code :
X7R
Datasheets
AQ145C153KAJME
KYOCERA AVX AQ145C153KAJME
AQ 0.015μF Ceramic Capacitor ±10% C 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm -55°C~125°C 2 Terminations High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 1111 (2828 Metric)
AQ145C153KAJME Overview
This device's program size/dimension is 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm.Ceramic capacitor also has a STANDARDS:MIL-PRF-55681; MIL-PRF-123 characteristic.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 50V can be used for operation.
AQ145C153KAJME Features
a size/dimension of 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
with C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V