AQ145C103MAJME
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AQ145C103MAJME
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1111 (2828 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10000PF 50V 1111
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mount :
Surface Mount
Depth :
2.79mm
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
No
Thickness :
2.5908mm
Height :
2.79mm
Case Code (Metric) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
HTS Code :
Termination :
SMD/SMT
Temperature Characteristics Code :
X7R
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
High Q, Low Loss
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitance :
10000pF
Radiation Hardening :
No
Thickness (Max) :
0.102 2.59mm
Case Code (Imperial) :
Series :
AQ
Dielectric :
X7R
Additional Feature :
STANDARDS:MIL-PRF-55681; MIL-PRF-123
Temperature Coefficient :
C
Tolerance :
±20%