AQ145C103KAJWE
Mfr.Part #
AQ145C103KAJWE
Description
CAP CER 10000PF 50V 1111
Operating Temperature :
-55°C~125°C
JESD-609 Code :
e0
Case Code (Imperial) :
Additional Feature :
STANDARDS:MIL-PRF-55681; MIL-PRF-123
Case Code (Metric) :
Thickness :
2.5908mm
HTS Code :
Packaging :
Tray
Height :
2.79mm
SMD/SMT
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Factory Lead Time :
9 Weeks
Published :
Temperature Coefficient :
C
Temperature Characteristics Code :
X7R
Dielectric :
X7R
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
Voltage - Rated DC :
50V
Thickness (Max) :
0.102 2.59mm
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
10000pF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Datasheets
AQ145C103KAJWE
KYOCERA AVX AQ145C103KAJWE
AQ 10000pF Ceramic Capacitor ±10% C 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm -55°C~125°C 2 Terminations High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 1111 (2828 Metric)
AQ145C103KAJWE Overview
Programs on this device are of 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm size/dimension.In addition, this ceramic capacitor features a STANDARDS:MIL-PRF-55681; MIL-PRF-123.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 50V Volts DC - Rated DC.
AQ145C103KAJWE Features
a size/dimension of 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
with C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V