AQ145C103KAJME
Mfr.Part #
AQ145C103KAJME
Description
CAP CER 10000PF 50V 1111
Stock
363
In Stock :
363
Tolerance :
±10%
Series :
AQ
Depth :
2.79mm
Thickness (Max) :
0.102 2.59mm
Case Code (Metric) :
2828
Height :
2.79mm
Temperature Coefficient :
C
Size / Dimension :
0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
Published :
2012
Capacitance :
10000pF
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e0
Voltage - Rated DC :
50V
Radiation Hardening :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dielectric :
X7R
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Imperial) :
Additional Feature :
STANDARDS:MIL-PRF-55681; MIL-PRF-123
Temperature Characteristics Code :
X7R
Factory Lead Time :
10 Weeks
Thickness :
2.5908mm
Datasheets
AQ145C103KAJME
KYOCERA AVX AQ145C103KAJME
AQ 10000pF Ceramic Capacitor ±10% C 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm -55°C~125°C 2 Terminations High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 1111 (2828 Metric)
AQ145C103KAJME Overview
A program's size/dimension is 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm for this device.This ceramic capacitor also features a STANDARDS:MIL-PRF-55681; MIL-PRF-123.Its coefficient is C and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 50V, it is capable of operating.
AQ145C103KAJME Features
a size/dimension of 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
with C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V