AQ142M431JAJWE
Mfr.Part #
AQ142M431JAJWE
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1111 (2828 metric)
Description
CAP CER 430PF 200V 1111
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Packaging :
Tray
Factory Lead Time :
9 Weeks
JESD-609 Code :
e0
Height :
2.79mm
Thickness :
2.5908mm
HTS Code :
Dielectric :
C0G
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Termination :
SMD/SMT
Radiation Hardening :
No
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated DC :
200V
ECCN Code :
EAR99
Series :
AQ
Feature :
High Q, Low Loss
Depth :
2.79mm
Multilayer :
yes
Pbfree Code :
No
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.102 2.59mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Coefficient :
M
Size / Dimension :
0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
430pF
Number of Terminations :
2
Packing Method :
WAFFLE PACK
Tolerance :
±5%
Published :
Case Code (Imperial) :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Package / Case :
1111 (2828 metric)
Case Code (Metric) :
Mount :
Surface Mount
Datasheets
AQ142M431JAJWE
KYOCERA AVX AQ142M431JAJWE
AQ 430pF Ceramic Capacitor ±5% M 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm -55°C~125°C 2 Terminations High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 1111 (2828 Metric)
AQ142M431JAJWE Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is M.Ceramic capacitor runs on voltage of 200V - Rated DC.
AQ142M431JAJWE Features
a size/dimension of 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
with M being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 200V