AQ142M221GAJWE
Mfr.Part #
AQ142M221GAJWE
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1111 (2828 metric)
Description
CAP CER 220PF 200V 1111
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Pbfree Code :
No
Mount :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
220pF
Height :
2.79mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness (Max) :
0.102 2.59mm
Case Code (Metric) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
HTS Code :
Dielectric :
C0G
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
Thickness :
2.5908mm
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Published :
Packing Method :
WAFFLE PACK
JESD-609 Code :
e0
Termination :
SMD/SMT
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Rated DC :
200V
Number of Terminations :
2
Case Code (Imperial) :
Feature :
High Q, Low Loss
Multilayer :
yes
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Coefficient :
M
Packaging :
Tray
Size / Dimension :
0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
Series :
AQ
Tolerance :
±2%
Package / Case :
1111 (2828 metric)
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Datasheets
AQ142M221GAJWE
KYOCERA AVX AQ142M221GAJWE
AQ 220pF Ceramic Capacitor ±2% M 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm -55°C~175°C 2 Terminations High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 1111 (2828 Metric)
AQ142M221GAJWE Overview
Programs on this device are of 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with M being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 200V Volts DC - Rated DC.
AQ142M221GAJWE Features
a size/dimension of 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
with M being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 200V