AQ12EM560KATME
Mfr.Part #
AQ12EM560KATME
Description
CAP CER 56PF 150V 0505
AQ
Voltage - Rated DC :
150V
Tolerance :
±10%
Radiation Hardening :
No
JESD-609 Code :
e3
Size Code :
Size / Dimension :
0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
HTS Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric Material :
Ceramic
Published :
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
M
Thickness :
1.4478mm
Capacitance :
56pF
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Depth :
1.4mm
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
ECCN Code :
EAR99
Multilayer :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
Case Code (Imperial) :
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Case Code (Metric) :
Datasheets
AQ12EM560KATME
KYOCERA AVX AQ12EM560KATME
AQ 56pF Ceramic Capacitor ±10% M 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm -55°C~175°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0505 (1313 Metric)
AQ12EM560KATME Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is M.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 150V.
AQ12EM560KATME Features
a size/dimension of 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
with M being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 150V