AQ12EM3R6CAJME
Mfr.Part #
AQ12EM3R6CAJME
Description
CAP CER 3.6PF 150V 0505
Ceramic Capacitors
Multilayer :
yes
Temperature Coefficient :
M
JESD-609 Code :
e0
Radiation Hardening :
No
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Imperial) :
HTS Code :
Published :
Tolerance :
±0.25pF
Height :
1.4mm
Capacitance :
3.6pF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Metric) :
Mount :
Surface Mount
Thickness :
1.4478mm
RF, Microwave, High Frequency
Voltage - Rated DC :
150V
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Packing Method :
TR, 7 INCH
Number of Terminations :
2
Termination :
SMD/SMT
Depth :
1.4mm
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Package / Case :
0505 (1313 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Pbfree Code :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size Code :
Datasheets
AQ12EM3R6CAJME
KYOCERA AVX AQ12EM3R6CAJME
AQ 3.6pF Ceramic Capacitor ±0.25pF M 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm -55°C~175°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0505 (1313 Metric)
AQ12EM3R6CAJME Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 150V, it can operate.
AQ12EM3R6CAJME Features
a size/dimension of 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
with M being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 150V