AQ12EM330KAJME
Mfr.Part #
AQ12EM330KAJME
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0505 (1313 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 33PF 150V 0505
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Height :
1.4mm
Case Code (Metric) :
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
Dissipation Factor :
2.5 %
Termination :
SMD/SMT
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±10%
JESD-609 Code :
e0
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Size Code :
Operating Temperature :
-55°C~175°C
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Case Code (Imperial) :
Mount :
Surface Mount
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Package / Case :
0505 (1313 Metric)
Voltage - Rated DC :
150V
Depth :
1.4mm
Temperature Coefficient :
M
Published :
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Series :
AQ
Size / Dimension :
0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
Radiation Hardening :
No
Packing Method :
TR, 7 INCH
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Multilayer :
yes
Thickness :
1.4478mm
Capacitance :
33pF
Pbfree Code :
No
Datasheets
AQ12EM330KAJME
KYOCERA AVX AQ12EM330KAJME
AQ 33pF Ceramic Capacitor ±10% M 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm -55°C~175°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0505 (1313 Metric)
AQ12EM330KAJME Overview
Programs on this device are of 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with M being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 150V Volts DC - Rated DC.
AQ12EM330KAJME Features
a size/dimension of 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
with M being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 150V