AQ12EM1R7BAJME
Mfr.Part #
AQ12EM1R7BAJME
Description
CAP CER 1.7PF 150V 0505
Ceramic Capacitors
Thickness :
1.4478mm
Termination :
SMD/SMT
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
No
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Temperature Coefficient :
M
Size / Dimension :
0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
Multilayer :
yes
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Rated DC :
150V
Packing Method :
TR, 7 INCH
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
Radiation Hardening :
No
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e0
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Depth :
1.4mm
Published :
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Height :
1.4mm
Case Code (Imperial) :
Capacitance :
1.7pF
Tolerance :
±0.1pF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size Code :
Datasheets
AQ12EM1R7BAJME
KYOCERA AVX AQ12EM1R7BAJME
AQ 1.7pF Ceramic Capacitor ±0.1pF M 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm -55°C~175°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0505 (1313 Metric)
AQ12EM1R7BAJME Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is M.Powered by voltage of 150V, it can be operated with a voltage of rated DC.
AQ12EM1R7BAJME Features
a size/dimension of 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
with M being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 150V