AQ12EM1R5CAJBE
Mfr.Part #
AQ12EM1R5CAJBE
Description
CAP CER 1.5PF 150V 0505
Ceramic Capacitors
Published :
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Capacitance :
1.5pF
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated DC :
150V
Size / Dimension :
0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Packaging :
Bulk
Multilayer :
yes
Termination :
SMD/SMT
Size Code :
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
±0.25pF
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Case Code (Metric) :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Depth :
1.4mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Series :
AQ
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
M
Package / Case :
0505 (1313 Metric)
Factory Lead Time :
9 Weeks
Thickness :
1.4478mm
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
AQ12EM1R5CAJBE
KYOCERA AVX AQ12EM1R5CAJBE
AQ 1.5pF Ceramic Capacitor ±0.25pF M 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm -55°C~175°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0505 (1313 Metric)
AQ12EM1R5CAJBE Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is M.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 150V.
AQ12EM1R5CAJBE Features
a size/dimension of 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
with M being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 150V