AQ12EM1R4CAJME
Mfr.Part #
AQ12EM1R4CAJME
Description
CAP CER 1.4PF 150V 0505
Ceramic Capacitors
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated DC :
150V
Factory Lead Time :
9 Weeks
Series :
AQ
Published :
Pbfree Code :
No
HTS Code :
Multilayer :
yes
Mount :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Temperature Coefficient :
M
Thickness :
1.4478mm
Size Code :
Height :
1.4mm
Capacitance :
1.4pF
Case Code (Imperial) :
JESD-609 Code :
e0
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, 7 INCH
Tolerance :
±0.25pF
Depth :
1.4mm
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
ECCN Code :
EAR99
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
AQ12EM1R4CAJME
KYOCERA AVX AQ12EM1R4CAJME
AQ 1.4pF Ceramic Capacitor ±0.25pF M 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm -55°C~175°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0505 (1313 Metric)
AQ12EM1R4CAJME Overview
A program's size/dimension is 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm for this device.Its coefficient is M and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 150V, it is capable of operating.
AQ12EM1R4CAJME Features
a size/dimension of 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
with M being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 150V