AQ12EM180JAJWE
Mfr.Part #
AQ12EM180JAJWE
Description
CAP CER 18PF 150V 0505
Ceramic Capacitors
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
JESD-609 Code :
e0
Published :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package / Case :
0505 (1313 Metric)
Multilayer :
yes
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Termination :
SMD/SMT
Packing Method :
WAFFLE PACK
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Height :
1.4mm
Pbfree Code :
No
Size / Dimension :
0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
Capacitance :
18pF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Depth :
1.4mm
Tolerance :
±5%
Packaging :
Tray
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Case Code (Imperial) :
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Size Code :
Voltage - Rated DC :
150V
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
M
Factory Lead Time :
9 Weeks
Thickness :
1.4478mm
Mount :
Surface Mount
Datasheets
AQ12EM180JAJWE
KYOCERA AVX AQ12EM180JAJWE
AQ 18pF Ceramic Capacitor ±5% M 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm -55°C~175°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0505 (1313 Metric)
AQ12EM180JAJWE Overview
Ceramic capacitor is 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to M.A voltage of 150V is required to operate this capacitor.
AQ12EM180JAJWE Features
a size/dimension of 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
with M being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 150V